Ekonomi

Adana’da Kan Portakalı Hasadı Devam Ediyor

Türkiye’nin portakal ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Adana’da, halk arasında “kan portakalı” olarak bilinen ‘Smith kırmızı kanı’nın hasadı devam ediyor. Kan portakalları bahçede kilosu 12 liradan satılıyor.

Türkiye’de 580 bin dönüm, Adana’da ise 145 bin dönüm alanda geçen yıla göre yüzde 10 artışla üretimi yapılan portakaldan bu yıl dönüm başına ortalama 5 ton verim alınıyor. Yüreğir ilçesinde yetiştirilen portakallar yurt içinde tüketildiği gibi Rusya, Doğu Avrupa ve Suudi Arabistan’a da ihraç ediliyor. Bahçede fiyatlar 4 ile 5 lira arasında değişiyor.

Kan portakalı yurt dışına gidiyor

Ayrıca kentte halk arasında kan portakalı olarak bilinen ‘Smith kırmızı kanı’nın hasadı da sürüyor. Kent genelinde 1.500 dönüm alana ekilen portakal, şu anda bahçede kilogramı 8 ila 12 lira arasında satılıyor. Dönüm başına 5 ton verim sağlayan ancak yurt içinde talep görmeyen portakal, dünyanın birçok yerine ihraç ediliyor.

“Kış sert geçtiğinde daha da kızıllaşır”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Adana’da ekilen portakalların yüzde 1,5’i oranında bu portakal dikildi. Bu ortalama 1.500 dekar alanı kapsıyor. Bu portakal türünün yanında bu portakal çeşidinin de ekimi yapılıyor. aynı zamanda ‘cara cara’ tipidir. İçi de kırmızıdır ama dışı sıradan bir portakaldır. Ancak ‘Smith kırmızı kanı’ hem içi hem de dışı kırmızıdır. Bu portakal 20 Ocak’tan sonra hasat edilir ve Şubat ortasına kadar devam ediyor. Kışın havalar sert geçtiğinde bu turuncunun rengi daha da kızıllaşıyor. Bu yıl havalar sert olmadığı için “Rengi çok kırmızı değildi” dedi.

“Fiyatın düşük olması işlerin çokluğundan kaynaklanıyor”

‘Smith kırmızı kanının’ geçen yıl kilogram fiyatının 18-20 lira arasında olduğunu belirten Doğan, “Genelde bu portakal çok fazla ekilmediği için piyasada çok az tüketiliyor. Buna talep var. Geçen yıl bu portakalın kilogram fiyatı 18-20 lira arasındayken bu yıl “Narenciyede rekolte bol olduğu için tarlada fiyatı şu anda 8-12 lira. Bu portakalı ülkede pek kimse bilmez, bazı üst düzey marketlerde satılır. Genel olarak diğer ürünleri gönderdiğimiz tüm ülkeler tarafından talep edilmektedir. Fiyatının düşük olması ürünün bolluğundan kaynaklanıyor” dedi.

“Tüketim alışkanlıkları artmalı”

Önümüzdeki yıllarda ‘Smith red Blood’ ekim alanının artacağını belirten Doğan, “Yüzde 6 eğim olmadan narenciye bahçesi yapılması artık mümkün olmayacak. Bu da portakal ekimi yapılmayacağı anlamına geliyor” Eski bahçelerin sökülüp yerine yeni çeşitlerin dikilmesi durumunda bu tür meyvelerin dikileceğini düşünüyoruz. Bu çalışma aslında çok güzel ve kaliteli. Fuarlarda bu çalışmalarımızın tanıtımını yapıyoruz. Halkımızda bu işin tüketim alışkanlığı geliştirilirse ekim alanı artacaktır” dedi. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu