Ekonomi

Altın ve Gümüş Talebi Artıyor

Ons fiyatı ve dolar kuruna bağlı olarak yükselişini hızlandıran altına olan talep artıyor. Yeni rekorlar kıran altının yanı sıra gümüşe de ilgi arttı. Gram altın iç piyasada 1734 lirayla rekor seviyeye ulaştı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı öncesi ons altın fiyatı 1981 dolar seviyesini gördü. Hem ons fiyatının hem de dolar kurunun hareket etmesiyle gram altın iç piyasada rekor kırdı. Gram altın iç piyasada gün içinde 1.734 lirayı gördü. Kapalıçarşı kuyumcuları altına rağbetin fazla olduğunu söyledi. Kuyumcular, yatırımcının gümüşe olan ilgisinin son dönemde arttığını kaydetti.

Altının rekor yükselişinin ardından değerlendirmelerde bulunan Orhan Karanfil, “Altın rekor kırmaya devam ediyor. Altın güvenli ve iyi bir yatırım aracı. Hatta diğer emtialara göre biraz gerisinde bile diyebiliriz. Gümüşe talep artıyor. artıyor ve fiyatları artıyor.”

gümüş moda

Altına olan ilgiyle birlikte son dönemin en bilinen yatırım araçları arasında yer alan gümüşün kilogram fiyatı Kapalıçarşı’da 22 bin 300 lirayı gördü. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde gümüş talebinin artmasıyla fiyatların yukarı yönlü hareket edebileceğini öngörüyor.

“Altına ve gümüşe talep çok fazla, peynir ekmek gibi satılıyor”

Altının şu anki yükselişinin hem ons fiyatındaki artıştan hem de dolar kurundaki artıştan kaynaklandığını belirten Karanfil, “İç piyasadaki talebe göre fiyatlar artabilir. Altın ve gümüşe talep artıyor. çok yüksek, peynirli ekmek gibi satılıyorlar. Gram altın fiyatları ileride yükselmeye devam edebilir. Altın “Fiyat olarak diğer emtialara göre geride kaldı. Uzun vadede altın her zaman güvenli limandır.”

“Fiyatlar şu şekildedir; gram altın 1737 lira, çeyrek altın 2 bin 820 lira, yarım altın 5 bin 600 lira, tam altın 11 bin 250 lira. Gümüş kilogram bazında 22 bin 300 liradan satılıyor.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu