Teknoloji

Apple, ChatGPT’yi Siri’ye entegre etmek için OpenAI’ye ne kadar ödeyecek?

Apple, WWDC’de ChatGPT-4o’yu Siri’ye entegre etmek için OpenAI ile yeni bir ortaklık yaptığını duyurdu. iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’da bulunan güncellenmiş sanal asistan, bu yılın sonlarından itibaren ChatGPT tarafından güçlendirilmiş yanıtlara kavuşacak. Peki Apple, bunun için OpenAI’ye ne kadar ödeyecek?

Bloomberg’den Mark Gurman’ın söylediğine göre, bu anlaşma kapsamında Apple, OpenAI’ye tek bir kuruş bile ödemeyecek. Ortaklık hakkında yakın bilgisi olan kaynaklar, Apple’ın OpenAI markasını ve teknolojisini 1 milyardan fazla aktif cihazdan oluşan kullanıcı tabanına tanıtmanın nakit ödemeden daha fazla değer sağladığına inandığını söylüyor. ChatGPT’yi daha fazla Apple kullanıcısının kullanmasının, ayda 20 ABD doları değerindeki ChatGPT Plus için abonelik kayıtlarının artmasını sağlayabileceği düşünülüyor. Hatta Apple, kullanıcıları yönlendiren ortak olarak bu üyelik ücretlerinden pay bile alabilir.

Siri istekleri için ChatGPT’yi desteklemenin bilgi işlem maliyetleri OpenAI için oldukça yükselebilir, ancak bu artan kullanım daha fazla yeni gelir akışı da yaratabilir. Ayrıca Apple, Google’a giden arama ağı reklamlarından elde edilen gelirleri dengelemek amacıyla yapay zeka teknolojileri tarafından desteklenen özellikler için Google gibi ortaklardan gelir paylaşımı istemeyi de planlıyor.

Gelişmiş yapay zeka yetenekleri yalnızca İngilizce dilinde mevcut olacak, ancak gelecek yıl için daha fazla dil desteği planlanıyor. Apple, Siri için ChatGPT’ye ek olarak başka sohbet robotları sunmayı da planlıyor. Apple’ın Gemini için Google ile görüştüğü iddia edilse de henüz bu söylenti doğrulanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu