Ekonomi

Asya borsalarında yatay seyir

Asya-Pasifik piyasaları Salı günü yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin dünyanın en büyük ekonomik bloğu için faiz indirimlerinin ufukta olabileceğine dair işaretlerini değerlendirmesiyle birlikte yatay seyrediyor.

Asya’da S&P/ASX 200, Avustralya’nın perakende satış büyümesinin ekonomistlerin anket tahminlerini karşılamaması nedeniyle yatay seyretti. Nisan ayında satış büyümesi mart ayına göre yüzde 0,1 arttı.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,36 kayıpla seyrederken geniş tabanlı Topix neredeyse yatay seyrediyor.

Güney Kore’nin Kospi endeksi biraz daha yüksek olurken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,39 arttı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yatay seyrederken CSI 300 endeksi yüzde 0,29 kayıpla seyrediyor.

AMB yönetim konseyi üyesi ve Finlandiya merkez bankası başkanı Olli Rehn Pazartesi günü yaptığı konuşmada, euro bölgesindeki enflasyonun “sürekli bir şekilde” düştüğünü vurguladı. Şöyle ekledi: “Para politikası duruşunu gevşetme ve faiz indirimine başlama zamanı Haziran ayında geldi.”

Euro bölgesinde enflasyon Nisan ayında yüzde 2,4 seviyesinde sabit kaldı ve Aralık ayındaki hafif toparlanmaya rağmen art arda yedinci ayda da yüzde 3’ün altına geriledi. Mayıs ayı verileri Cuma günü açıklanacak.

AMB Baş Ekonomisti Philip Lane, Financial Times’a verdiği röportajda, “Büyük sürprizler dışında, bu noktada üst düzey kısıtlamaları kaldırmaya yetecek kadar şey görüyoruz” dedi.

Yorumlar, merkez bankasının 6 Haziran’daki bir sonraki toplantısı öncesinde geldi. Piyasalar şu anda AMB’nin ana faiz oranının yüzde 4’ten çeyrek puanlık bir indirime gitme ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu