Ekonomi

Balık fiyatları düştü, hamsinin fiyatı 110 TL’den 60 TL’ye düştü

Geçen hafta 90-110 TL arasında olan hamsinin ağırlığı 60 TL’ye kadar geriledi.

Havaların soğumasıyla birlikte Karadeniz’de hamsi bolluğu yaşanıyor. Hamsideki merhamet balık tezgahlarına da yansıdı. Geçen haftaya göre 110 TL civarında satılan hamsi, 60 TL’den yaklaşık yarı fiyatına satılıyor. Vatandaşlar hamsinin bolluğundan memnun.

Balıkçılardan Uğur Beler, “Sezon 1 Eylül’de başladı. Yaklaşık 3 buçuk aydır hamsi yoktu. Ekim ayı ortalarında Karadeniz’de hamsi başladı. Bu yıl çok geç kalındı, biz de hamsi olduk” dedi. Umudumuzu yitiriyorduk. Palamutla hamsi yedik. Karadeniz’de hamsi olmaz dedik. “Bir hafta önce başladı, hem boyu hem de tadı güzel. 35 yıllık balıkçıyım, belki de ilk defa böyle bir şey görüyorum. Aranın 15-20’sinden sonra hamsi gelmeye başladı. Rahmet oldu, 110 lira olan fiyat otomatik olarak 60 liraya düştü” dedi.

“Bu yıl verimli bir dönemden geçiyor”

Beler, “Ayrıca çok güzel ve lezzetli ızgara, buğulama, tavada hamsi var, istediğiniz gibi pişirebilirsiniz ama bu seneyi herkese tavsiye ediyoruz. Balık işi Allah’ın rahmetiyle alakası olmayan bir iş. Deniz ve pazarla alakası yok.Balık bol olunca fiyat düşüyor,balık kıt olunca talebe bağlı fiyat yükseliyor.Balığa hiçbir şey etkilemiyor, kendi pazarını kendisi belirliyor. Şimdi rahmet var yani üç kişilik bir aile kilosu 60 liraya soğanı rahatlıkla kırıp bir öğün yemek yiyebiliyor. Palamut bu yıl azaldı. Üç ay palamut sattık, üçü 100 lira, bir kilo balığı 35 lira.” “40 liraya satıldı. Bu yıl balık pazarında oldukça verimli bir dönem yaşanıyor. Çipura ve levrek her zaman bulunur, 12 ay balığı artık eksik olmaz, balıkçılıkta 12 aya yayıldı. Eskisi gibi dar bir alanda kalmıyor. Sezon bitince balık avı bitmiyor. Yaz aylarında da tezgahlarımız açıktır” dedi.

“Bu sezon balığa öncelik vermelerini tavsiye ederim”

Hamdi Bineklioğlu isimli esnaf, “Geçen hafta hamsi 100 liraydı. Bu hafta hamsi 60 lira 50 liraydı, halkımızın taze ve ortası hoş tadıyla severek tükettiği bir balık. Bu sezonun prestijiyle, Yılların balıkçıları olarak halkımıza bir tavsiyem var, bu sezon balığı ön planda tutmalarını tavsiye ederim, “Hem beslenme açısından hem de ekonomik açıdan çok faydalı olan çok ayrıcalıklı bir durum. Bu yıl palamutla başladık, çok ağırdı. Ortada 25 ila 50 lira değişti. Bu insanlara bu güzelliği Allah veriyor. Ekonomik olarak deniz ürünleri hem doğal hem de sağlık açısından çok değerlidir. “Balıklarımız ağır formda ihraç ediliyor. Deniz mahsullerimiz yurdun birçok ilinde pazarlarda satılıyor. Bu vatandaşlarımız için çok güzel bir şey. Hamsi daha da güzel, lezzet ve yağ olarak daha da lezzetli. Omega -3, B12.” Fosfor balıkta çok değerli, Karadeniz insanının en büyük zeka gelişimi hamsi balığını bol bol yemesidir” dedi.

“Geçen haftaya göre daha uygun”

Alışveriş müşterisi Bahadır Demircan, “Fiyatlar olumsuz hava koşullarına göre değişiyor. Geçen yılla karşılaştırdığımızda fiyatların daha uygun olduğunu görüyoruz. Geçen haftaya göre hamsi fiyatları daha uygun ama ben hamsiyi tercih ediyorum. havalar soğuduğunda ve yağlandığında. Diğer tarafta kullanıyorum”. – KOCAELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu