Haber

Başkan Büyükakın, esnaf toplantısında açıkladı… Körfez’in altyapısı büyük oranda tamamlandı

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Esnaf ve Sanatkar Buluşmaları” Körfez ilçesinde devam etti. Esnafların taleplerini yerinde dinleyen Önder Büyükakın, Körfez’deki toplantıda insanlara dokunan hizmet ve çalışmaları hayata geçirdiklerini belirtti. İlçeye yapılan yatırımlara değinen Başkan Büyükakın, “Körfez’in altyapısını büyük ölçüde tamamladık.”

KÖRFEZDEKİ TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM

Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Başkan Büyükakın’ın yanı sıra Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Nurettin Okutan, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Kadir Durmuş, Körfez Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yahya Öztürk katıldı. , Körfez Gezici Esnafları. ve Pazarlamacılar Odası Başkanı Kerem Yavuz, Kocaeli Ayakkabıcılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Abbas Torun, Kocaeli Bakkallar, Büfeler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, Kocaeli Elektrik Teknisyenleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Calap, Kocaeli Fırıncılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Calap Esnaf Odası Başkanı Ali Sarı, Kocaeli Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Göçer, Kocaeli Kasaplar Esnaf Odası Başkanı İsmail Şalgam, Kocaeli Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yavuz Doğar, Körfez Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Gümüş, Körfez Esnaf ve Sanatkarları Kredi Garanti Kooperatif Lideri Ferit Kır ve Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları. Toplantıya Odalar Birliği’ne bağlı Körfez esnafı katıldı.

Kent genelinde düzenlediği esnaf toplantılarına bir yenisini Körfez ilçesinde ekleyen Önder Büyükakın, ortak hedefler için çalıştıklarını söyledi. Önder Büyükakın, “Bu toplantılarla hem ilçede yapılan çalışmaları anlatıyoruz hem de sizlerle fikir alışverişinde bulunuyoruz. Körfez’deki en önemli sorunlardan biri Barbaros İlçesi’nin kentsel dönüşümüydü. Bu proje yolunda gidiyor ve devam ediyor. Diğer sorunumuz ise altyapının tamamlanmasıydı. Altyapı zor bir iştir. Aslında gerçek şudur; Küresel ısınmaya baktığınızda şehirlerin büyük bir tehdit altında olduğunu biliyorsunuz. 2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i metropollerde yaşayacak. Kocaeli artık bir anlamda metropol. Böyle bir metropolde o şehrin gıda güvenliğinin ve altyapısının sağlanması da çok önemli. Doğal afetleri düşündüğünüzde bambaşka bir yere gidiyorsunuz. “Afetle ilgili önlemleri aklımızın bir köşesinde bulundurmamız gerekiyor” dedi.

“KOCAELİ’Yİ DEPREM İÇİN HAZIRLIYORUZ”

Körfez’in altyapısını büyük ölçüde tamamladıklarını belirten Başkan Büyükakın, bölgedeki trafik yükünü hafifletecek “Kaşkaldere (95 Konut) D-100 Altı Kavşak ve Bağlantı Yolları İnşaatı” projesinin mevcut durumunu anlatarak konuşmasına devam etti. semt. Önder Büyükakın, “Bölgede büyük bir kavşak yapılıyor. Bu kavşak Körfez’in üsle temas etmesini sağlayacak. Allah’ın izniyle bu da bitecek. Öte yandan limit 41 dediğimiz ana tahsilat limiti konusunda karar alındığında toplu taşıma rahatlayacak. Öte yandan kuzey metro projesi de geliyor. Proje Derince, İzmit ve Kartepe’ye giden 35 kilometrelik hattan oluşuyor. İlk etapta 26-27 kilometrelik raylı sistem sınırının yapılması planlanıyor. Bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarıldı ve yatırım programına alındı. Yatırım programında işin tamamlanma süresi 5 yıldır. Bunlar bizim büyük sorunlarımız ama en önemli sorunumuz bu şehrin depreme hazırlanmasıdır. Depremle ilgili araştırmalarımızı tamamladık. 1999’dan önce yapılan binalar çok kritik. İnşaat Mühendisleri Odası ile bu tarihten önce yapılmış tüm binaların taramasını tamamladık. Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ne arayacağını biliyor. Hepsini taradılar ve ilgili dönüşüm çalışmalarına başlayacaklar. Bu şehri depreme hazırlamak için kolları sıvayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu