Ekonomi

Cumhuriyetçi eyaletler iklim davasında Exxon’u destekliyor

Cumhuriyetçilerin yönettiği 19 eyaletten yetkililer, 29 Mayıs’ta yapılacak kritik hissedarlar toplantısı öncesinde ExxonMobil’e destek verdi. Aralarında Florida’nın Mali İşler Müdürü Jimmy Patronis ve Louisiana Eyaleti Saymanı John Fleming’in de bulunduğu bu yetkililer BlackRock, Goldman Sachs ve JPMorgan gibi büyük finans kuruluşlarına ulaşarak Exxon (NYSE:XOM)’un yöneticilerine karşı oy kullanmamaları çağrısında bulundular. Bu teşvik, Exxon’un iklim aktivistleri Arjuna Capital ve Follow This’e karşı, Exxon’un daha sıkı iklim hedefleri benimsemesi önerisini geri çekmelerinin ardından açtığı dava ışığında geldi.

Cumhuriyetçi yetkililer Exxon’un yönetim kurulunu aktivist hissedarları kontrol altına almaya çalıştığı için överken, bu hafta başında aynı para yöneticilerinden bazılarına hissedar haklarının zedeleneceği endişesiyle yönetim kuruluna karşı oy kullanmaları yönünde baskı yapan bir grup Demokrat yetkili ile tezat oluşturdu. Norveç’in 1.6 trilyon dolar değerindeki devlet varlık fonu da Cuma günü Exxon direktörü Joseph Hooley’in yeniden atanmasına karşı oy kullanacağını açıkladı.

Cumhuriyetçi yetkililerin mektubunda iklim aktivistleri, gerçek ticari risklerin azaltılmasından ziyade siyasi amaçlı olduğunu düşündükleri öneriler nedeniyle eleştirildi. Bu tutum, Demokrat eyalet emeklilik fonlarının iklim odaklı bir hedge fonu desteklediği Exxon’daki önceki hissedar anlaşmazlığından bir değişime işaret ediyor.

Yetkililer özellikle Arjuna ve Follow This’in Exxon’un şirketin tedarikçileri ve son kullanıcıları tarafından üretilen sera gazı emisyonları olan Kapsam 3 emisyonlarını ele alması yönündeki taleplerine karşı çıktılar. Mektupta, Exxon’un bu emisyonları ortadan kaldırmasının tek yolunun faaliyetlerini tamamen durdurmak olacağı savunuldu.

BlackRock yorum yapmazken, Goldman Sachs ve JPMorgan yorum yapmaktan kaçınırken, davaya dahil olan finans kuruluşları ve taraflardan gelen yanıtlar raporlama sırasında mevcut değildi. Exxon, Arjuna Capital ve Follow This konuyla ilgili yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu