Haber

EK TERCİH KILAVUZU 2023 yayınlandı mı, ek tercih ve yerleştirmeler başladı mı?

ÖSYM tarafından yayımlanan ön bilgilendirme hedefli tercih kılavuzu da başvuru sahiplerinin kullanımına sunuldu. YKS ek tercih başvurularına ilişkin detaylı bilgi ÖSYM tarafından paylaşıldı. Peki EK TERCİH KILAVUZU 2023 yayınlandı mı, ek tercihler başladı mı? Detaylar haberimizde…

EK TERCİH KILAVUZU 2023 YAYINLANDI MI?

Ek tercih başvurusu yapmak isteyen adaylar başvuru ücreti olarak 50 TL ödeyeceklerdir. Ek tercih döneminde boş kalan lisans ve önlisans kontenjanlarına ek olarak öğrencilerin yerleştiği ancak kayıt yaptırmadığı bölüm ve programlara da yerleştirme yapılacaktır. Ancak ek yerleştirme sürecinde önceki yıllarda olduğu gibi merkezi genel yerleştirmede puanı en düşük olan adayların önlisans ve lisans programlarına yerleştirilmesi beklenmemektedir. Bu nedenle adayların tercihlerini dikkatli yapmaları önemlidir.

EK TERCİHLER BAŞLADI MI?

Üniversite eğitimine başlamak için ikinci şans olan YKS ek tercihi artık bölüme yerleşemeyen adaylar tarafından da yapılabilecek. Adaylar YKS tercihlerini TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile kılavuzdaki kurallara göre ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr ​​adresinden veya ÖSYM Aday Süreçleri taşınabilir uygulamasından yapacaklardır.

YKS EK TERCİH FİYATI NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih bedeli 50 TL olacaktır. Ek yerleştirme tercihi yapan ve ek yerleştirme ücretini ödemeyen adayların ek yerleştirme tercihleri ​​dikkate alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararına göre şehit eşleri, şehit çocukları, gaziler, gazi eşleri ve gazi çocuklarından ayrıca yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YKS EK TERCİH KILAVUZU PDF (LİNK)

mahmudiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu