Ekonomi

Eksik rezervasyonlar ve görünüm endişeleri nedeniyle Expedia hisselerinin notu düşürüldü

Cuma günü, BofA Securities, Expedia Group Inc. (NASDAQ:EXPE) hakkındaki duruşunu revize ederek hisse senedinin notunu Al’dan Nötr’e düşürdü ve fiyat hedefini önceki 181 $’dan 156 $’a ayarladı. Karar, şirketin dördüncü çeyrekteki rezervasyonlarının piyasa beklentilerinin ve yakın vadeli büyüme beklentilerine ilişkin endişelerin altında kalması sonrasında geldi.

Expedia’nın dördüncü çeyrek rezervasyonları, havayolu ve Vrbo rezervasyonlarındaki zayıflık nedeniyle beklenen 22,2 milyar doları kaçırarak 21,7 milyar doları buldu. Şirketin 2,9 milyar dolarlık geliri, daha yüksek alım oranlarına yol açan uygun konaklama karışımı nedeniyle tahminleri marjinal olarak aşarken ve 532 milyon dolarlık FAVÖK de beklenen 528 milyon doları aşarken, genel performans bazı şüpheleri uyandırdı. Düşük satış maliyetleri FAVÖK’te hafif bir artış sağlanmasına yardımcı oldu.

Yönetimin ilk çeyrek rezervasyon büyümesi beklentisi, analistlerin öngördüğü %7’lik büyümenin altında, düşük ila orta tek haneli rakamlarda. İhtiyatlı görünüm, yıldan yıla daha zorlu karşılaştırmalara, uçuş rezervasyonları üzerinde devam eden baskıya ve platformun yeniden başlatılmasının ardından Vrbo için beklenenden daha yavaş bir toparlanmaya bağlanıyor.

Expedia yönetimi, 2024 yılının tamamı için gelir artışının 2023’e paralel olarak yıldan yıla %9-10 arasında değişeceğini öngörüyor ve yaklaşık 75 baz puanlık karşılaştırılabilir bir FAVÖK marjı artışı bekliyor. Ancak ilk çeyrek rezervasyonları, ilk çeyrek rezervasyonlarının daha yüksek olduğu önceki yılın aksine, şirketin tüm yıl büyüme tahmininin altında bir hızda artıyor.

BofA Securities, Expedia’nın emsallerine göre hisse senedi performansını engelleyebilecek çeşitli faktörlerin altını çizdi. Bunlar arasında gelir büyümesi açısından daha zayıf bir yıl beklentisi, Vrbo için uzun süreli bir toparlanma, son derece rekabetçi uluslararası pazarlarda artan pazarlama harcamaları, CEO’nun Mayıs 2024’te yaklaşan emekliliği ve tahmini 80 milyon dolar yer alıyor. Operasyonları aksatabilecek maliyet ayarlama çabaları. 100 milyon dolarlık gider var.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu