Ekonomi

İstanbul’un deprem röntgeni çekildi!

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıların ardından beklenen Marmara Depremi için hazırlıklar hız kazandı. AFAD’a göre, deprem İstanbul’un tüm ilçeleri için risk oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda bir kitapçık hazırladı. İstanbul adeta röntgeni çekildi. Buna göre bazı ilçeler 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosunda çok daha büyük risk taşıyor.

“207 bin binanın depremde hasar görme ihtimali var”

İstanbul’un ortasında hem sağlam zemin hem de sağlam yapı bulmak kolay değil. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından uzmanlar olası Marmara depremi ile ilgili uyarılarını sürdürüyor. Beklenen senaryoda depremin büyüklüğü 7 ve üzeri olarak ifade edilmektedir. Bu durumda İstanbul’da tek bir ilçede bile yüzlerce hatta binlerce insan hayatını kaybedebilir.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, “İstanbul’da 1 milyon 200 bin civarında bina var. Son analizlerimize göre bu binaların 207 bininin depremde hasar görme ihtimali var. Bu az bir rakam değil.”

En riskli iller hangileri?

TV100’ün haberine göre İstanbul’un deprem riski en yüksek ilçeleri arasında Zeytinburnu, Fatih, Küçükçekmece, Avcılar, Tuzla ve Beylikdüzü yer alıyor.

haberyakakent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu