Haber

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı: Erkek Egemen Türk Siyasetinde Eşit Temsil İçin Kol Kola Mücadele Edeceğiz

İYİ Parti Kadın Siyaseti Başkanlığı, 5 Aralık Kadın Hakları Günü münasebetiyle, “Önce kadınlarla konuşup kadın sorununu kadınlarla aşacağız. Erkeklerle konuşup kadınların eğitimsizliğinin çözümünü, cehaleti ve cinayeti toplumun tüm kesimleriyle birlikte. Erkek egemen görünen Türkiye siyasetinde kadın ve erkekler eşit temsil için kol kola. Birlikte mücadele edeceğimize ve birlikte başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

İYİ Parti Kadın Siyaseti Başkanlığı, bugün 5 Aralık Kadın Seçim ve Seçim Günü ile Kadın Hakları Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. İşte açıklama:

“5 Aralık Kadın Hakları Günü, Türk kadınının verdiği varoluş mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetin kurucu vasiyeti ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı bu hakla, 1934 yılında birçokları önünde, dünya ülkelerinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğu bir toplumun temelleri atılmıştır.

1923 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra ilk kez 1930 yılında yapılan belediye seçimlerinde kadınlara ‘oy hakkı’ verilmiş ve kadınlar ilk kez oy kullanmışlardır. 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu değiştirilerek kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Kadınların hem oy hem de aday olabildikleri yıl, 1935 yılında yapılan 5. Dönem Milletvekili seçimleridir. 17 kadın milletvekili seçilmiş, ara seçimlerle 18 temsil hakkı elde edilmiştir.

“TÜRKİYE’DE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUNLARDAN BİRİ CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİDİR”

88 yıl sonra bugün yıl 2022; kızlar eğitimde eşit haklara sahip değiller, reşit olmadan evlendiriliyorlar. Yıl 2022; Kadın cinayetlerinde ve kadına şiddette dünyada birinci sıradayız. Yıl 2022; Özellikle Türkiye’nin kırsal kesimlerinde hala bir kadın adı yok. yatılı kadın personel, gelir yok; tarlada kayıt dışı tarım işçisi, tekrar geliri yok. Yıl 2022; kadın istihdamı hala erkek istihdamından çok daha azdır. Yıl 2022; Kadınlar hala eşit işe eşit fiyat istiyor. Yıl 2022; yine de karar vericiler kadınlardan çok erkekler kadınların sorunlarını tartışıyor ve yine erkekler analize karar veriyor. Yıl 2022; kadınlar hala evde, işte, otobüste, sokakta, geliri yüksek ya da düşük her yerde mobbing ve tacize maruz kalıyor. Yıl 2022; Toplumsal cinsiyet eşitsizliği halen Türkiye’nin analiz edilmesi gereken en değerli sorunlarından biridir.

Öncelikle kadınlarla konuşup kadınların sorunlarını aşacağız. Kadının eğitimsizliğinin, yok sayılmasının ve katledilmesinin analizini erkeklerle tartışıp toplumun her kesimiyle birlikte çözeceğiz.

Erkeklerin egemen olduğu görünen Türk siyasetinde eşit temsil için birlikte mücadele edeceğimize, birlikte başaracağımıza inanıyoruz. Bir kadın genel başkanımızın olmasının haklı gururu ile Genel Başkanımız Meral Akşener liderliğinde YETERLİ Parti olarak sadece sorunların tespitinde değil, analizlerinde de en yüksek motivasyonla çalışıyoruz ve çalışacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu