Ekonomi

Kilis’te Yeşil Altın Hasadı Başladı

– Kilis’te yeşil altın hasadı başladı

Sınırın sıfır noktasında Boz Antep Fıstığı hasadı başladı, verim düşük, fiyat yüksek

KİLİS – Kilis’te yeni ürün Antep fıstığı öncesi toplanan ve ‘gri’ olarak bilinen ‘Yeşil Altın’ olarak bilinen olgunlaşmamış fıstığın hasadı başladı.

Başta Gaziantep olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişen Antep fıstığının Kilis’te de hasadı başladı. Kilis’te fıstık üreticileri kavrulmamış fıstığı ağaçlara çıkan merdivenlerden çıkarak topluyor. Yeşil altın hasadının bu ay tamamlanması bekleniyor. Üretim alanı giderek artan fıstık üretiminde Türkiye’de 7. sırada yer alırken, 75 bin dekarlık alanda fıstık üretimi yapılırken, fıstık 1 milyon 500 bin ağaçla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Bu yıl iklim şartlarından dolayı rekoltenin düşük olması nedeniyle fiyatların kademeli olarak artacağı söyleniyor.

“Türkiye genelinde rekolte düşük, fiyatlar yüksek”

Türkiye’de fıstık hasadında 7. sırada yer aldığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İnanç Özdemir, “İlimizde ‘yeşil altın’ hasadı yani ‘boz’ fıstık hasadı başladı. fiyatlar yüksek Şu anda fiyatlar geçen seneye göre 95 TL ilk başladığında hasat 45-50 TL den başladı Bu yıl ilk hasat 95 TL den başladı daha da yükselecek Boz Antep fıstığının yolculuğu baklavacılık başladı, baklavadan sofralara uzanan yolculuğunda bereketli hasatlar diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yeşil altın hasadının başladığını ifade eden Çiftçi Mehmet Canbakış, “Bugün itibariyle yeşil altın hasadına başladık. 45 derece sıcaklıkta fıstık hasadını yapıyoruz, emeğimizin boşa gitmemesini temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu