Haber

Necip Hablemitoğlu kimdir? Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü? Necip Hablemitoğlu davasında karar ne oldu?

Necip Hablemitoğlu Suikast zanlılarından Levent Göktaş’ın Bulgaristan’da tutuklanmasının ardından davayla ilgili yeni kararlar alındı. Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya çok sayıda tanık katıldı. Vatandaşlar ise Hablemitoğlu suikastı olarak tarihe geçen davadaki son durumu merak ediyor. Peki, Necip Hablemitoğlu kimdir? Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü? Necip Hablemitoğlu davasında son durum nedir? Detaylar burada…

NECİP HABLEMİTOĞLU KİMDİR?

28 Kasım 1954’te Ankara’da doğan Necip Hablemitoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

“Dilde, Fikirde ve Eserde Birlik” adlı aylık dergiyi çıkaran Hablemitoğlu, uzun yıllar basın danışmanı olarak çalıştıktan sonra doktorasını tamamladığı Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine atandı. Orta Avrupa ve Balkanlar’daki Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri üzerine çalışmaları bulunan Hablemitoğlu’nun çalışma hayatı üzerine çok sayıda kitap ve makalesi bulunmaktadır.

Dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin (DGM) Alman Vakıflarının faaliyetlerini durdurması için açtığı davada, belgelerin ortasında Hablemitoğlu’nun kaleme aldığı “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” çalışması yer alıyordu. Hablemitoğlu, bu araştırmasında, Alman vakıflarının Türkiye’de yasadışı olarak çalıştığını, etnik-mezhepsel bölünmeleri körüklediğini ve İzmir’deki altın madeninin tersine dönmesini finanse ettiğini yazdı.

Hablemitoğlu’nun dikkat çekmesine sebep olan ise FETÖ’nün teolojide “cemaat” olarak anıldığı yıllarda bu yapıya yönelik eleştirileri ve tespitleri oldu. Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in, elebaşı Gülen’in yargılandığı Ankara 2 Nolu DGM’ye sunduğu deliller arasında, Hablemitoğlu’nun Gülen’in CIA ile irtibatını ortaya koyan “Nüfus ajanları, nüfuz ajanları ve Fethullahçılar” başlıklı raporu da yer aldı. Hablemitoğlu bu raporunda Gülen cemaatinin devlet içine sızdığını ve eleştirel kadrolar kiraladığını vurguladı. . Gülen cemaatinin o yıllarda silahlı bir örgüte dönüşmeye başladığının tespitini, ölümünden sonra yayımlanan “Köstebek” adlı kitabında yapan Hablemitoğlu, elebaşı Gülen’in de Humeyni gibi Türkiye’ye dönmeyi planladığını yazdı. iktidarı ele geçirdi. Hablemitoğlu’nun kitabı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hazırlanan iddianamelerin “FETÖ/PDY’nin yapılanması” başlıklı bölümüne referans oldu.

NECIP HABLEMITOĞLU NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Suikasttan sonra Hablemitoğlu’nun katledilmesiyle ilgili birçok farklı argüman öne sürüldü. Bir teoriye göre Bergama ve Alman Vakıfları üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle Alman GSG 9 ekipleri tarafından öldürülmüştür. Bir başka teoriye göre ise laikliğe olan duyarlılığı nedeniyle öldürülmüştür.

NECIP HABIBOĞLU DAVASINDA SON DURUM NEDİR?

Cinayeti işlediği iddia edilen suç örgütünün kurucusu olduğu öne sürülen Göktaş’ın savunmasının ardından savcı ara karara ilişkin mütalaasını sunmak üzere söz aldı. Suikastın suikastçısı olduğu iddia edilen sanık emekli albay Mumcuoğlu’nun sahte pasaportla Türkiye’ye girmiş olabileceğine işaret eden savcı, cinayetten yaklaşık 2 saat sonra davanın firari zanlısı FETÖ’nün, Türkiye imamı Mustafa Özcan’ın Kıbrıs’tan arandığına dair yeni kanıtlar var. sahip olduğunu bildirdi. Gazeteci Zihni Çakır ve eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerin tanık olarak dinlenmesini talep eden savcı, bu aşamada adı geçen denetim kuralının yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutuklu sanıkların bu halinin devamını istedi.

haber-alasehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu