Ekonomi

Osmaniye’de ihracat için kiraz hasadı başladı

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Osmaniye’de ihracat amaçlı kiraz hasadı başladı.

Osmaniye’nin Bahçe ve Hasanbeyli ilçelerinde toplam 142 dönümlük alanda üretimi gerçekleştirilen ihracata yönelik kiraz hasadı başladı. Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın da katıldığı hasat programı, Bahçe ilçesine bağlı Yukarıkardere köyünde üretici Tevfik Altun’un 250 kiraz ağacından oluşan 10 dönümlük arazisinde gerçekleştirildi.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, arazideki ağaçların fidanlarının Osmaniye İl Özel İdaresi’nden hibe olarak verildiğini belirterek, “İlçemizde 3 bin 142 dönümlük alanda kiraz üretimi yapılıyor. ilçemize bağlı Yukarıkardere köyünde kiraz üretimi yoğun olarak yapılmaktadır.Bu yıl Yukarıkardere köyümüzde 4 ihracat firması “30 ile 45 TL arasında değişen fiyatlarla yaklaşık 250 ton kirazın ihraç edilmesi beklenmektedir. Kalibresi 26 ve üzeri olan kirazlar ihraç edilmektedir. İhraç edilen kirazlar başta Rusya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gönderiliyor” dedi.

Devletin verdiği hibelerle her zaman üreticilerin yanında olduklarını söyleyen Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, “Bahçe ilçemize bağlı Yukarıkardere köyünde kiraz hasadına katıldık. Kirazlarımız çok güzel, yurt dışına ihraç ediliyor. Bahçe ilçemiz sebze ve meyve üretiminde oldukça kaliteli ürünler üreten bir ilçemizdir.Kirazların her çeşidini birbirinden güzel üretip,ülke ekonomimize katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.Ülkemiz için hasadın hayırlı olmasını dilerim. Çiftçilerimiz bol kazançlar. Bu yıl da çiftçilerimiz memnuniyetlerini dile getirdiler. Bizler her zaman çiftçimizin yanındayız, dayanak noktası olmaya devam edeceğiz. Çiftçilerimizin üretmeye devam etmelerini istiyoruz” kazan” dedi. – OSMANİYE

malkara-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu