Haber

Rumlar gelecek yıl için sadece silahlanmaya 200 milyon avro ayırdı

Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Savunma Bakanı Haralambos Petridis, 2023 askeri programı içinde yalnızca silahlanmaya 200 milyon avro ayırdıklarını, bu bütçe ile insansız hava araçları, hava savunma sistemi ve atak helikopteri almayı planladıklarını bildirdi.

Rum basınında yer alan haberlere nazaran, Petridis, Temsilciler Meclisi maliye ve savunma kurullarında parlamenterlere silahlanma programı hakkında bilgi verirken Rum kısmının silahlanma programının son 20 yılın en yüksek düzeyinde olduğunu söyledi.

Petridis, Rum ordusunun harekat kabiliyetini güçlendirmek manasında Savunma Bakanlığının 2023’te sadece silahlanmaya 200 milyon avro ayırmayı öngördüklerini belirterek, bu bütçe ile insansız hava araçları, modern hava savunma sistemi ve ellerinde bulunan Rus yapımı Mi-35 helikopterlerin yerine Airbus’tan 6 akın helikopteri almayı planladıklarını aktardı.

Petridis, GKRY’nin savunma diplomasisine odaklandığının altını çizerek, Rum ordusunun mevcut altyapısını güçlendireceğini, cephane depoları, personel için alanlar inşa edeceğini ve envantere yeni kamyon, kazı makinesi ve arama kurtarma gemileri alımı yapılacağını belirtti.

ABD’nin Rum kesitine silah ambargosunu kaldırması ve silah satışını özgür bırakmasının değerine işaret eden Petridis, son periyotta 15’ten fazla ülke ile savunma ve askeri anlamda 15’ten fazla muahede imzaladıklarını ve çok uluslu tatbikatlara iştirak gerçekleştirdiklerini, Almanya ile birinci sefer karşılıklı savunma ataşesi atanmasını içeren bir işbirliği programı imzaladıklarını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu