Haber

Stadyum dışına taşan olaylı Göztepe-Altay derbisine ilişkin 13 kişi gözaltına alındı

Altay-Göztepe maçının tatil edilmesinin akabinde Gürsel Aksel Stadı’na gelen Köşger, Eski Göztepe Kulübü Başkanı ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Sepil ile Altay Kulübü Başkanı Ayhan Dündar’la açıklamalarda bulundu. Köşger, Göztepe ile Altay ortasındaki karşılaşmanın 19. dakikasında siyah-beyazlı taraftarların bulunduğu kısımdan, konut sahibi ekip seyircilerinin olduğu kısma gerçek işaret fişeği olarak kıymetlendirdikleri bir cismin fırlatıldığını söyledi.

Bu olay nedeniyle bir Göztepe taraftarının yaralandığını kaydeden Köşger, şöyle konuştu:

“Bu olaya sıhhat vazifelileri tarafından müdahale edilirken bir Göztepe taraftarının stadyuma atlaması ve daha sonrasında da korner direğini alarak Altay kalecisinin başına vurması biçiminde bir üzücü hadise yaşandı. Biz İzmir’in bu iki güzide ve tarihi takımının arasındaki bu İzmir derbisinin aslında İzmir’in geldiği seviyeye, Türk sporunun geldiği seviyeye uygun bir formda seyircili olarak, deplasman taraftarının da iştirakiyle olmasının uygun olacağını değerlendirmiştik. Bu kararı alıyorken de kulüplerle ve ilgili herkesle istişare ederek bu kararı almıştık.”

13 KİŞİ GÖZALTINDA

“Her iki olaya da karışmış olan bireyler emniyetimizce nezaret altına alındı. Şu anda 13 kişi nezaret altında bulunmakta. Hastanelerdeki durumla ilgili de kısaca bilgi vermemiz gerekirse Altay’ın kalecisinde rastgele bir zahmet yok, hayati risk yok. Sabaha kadar tedbiren müşahede altında tutulacak. Öbür Göztepe taraftarı olan ve işaret fişeğiyle yaralandığını değerlendirdiğimiz vatandaşımızın da tedavisi devam ediyor. Bir yaralanma kelam konusu olduğu için de estetik bir kadro dikişlerin atılması gereken durumlar var, yüzünde yaralanma olduğu için birtakım dertler var. Tedavi süreci devam ediyor.”

“BU OLAYIN PEŞİ BIRAKILMAYACAK”

“İşaret fişeğini atan şahıs da etrafındaki olan şahıslar de nezaret altında. Şunu size temin ederim. Yani şunu her iki liderin ve tüm İzmirlilerin huzurunda temin ederim. Bu olayın peşi bırakılmayacak. En ince noktasına kadar husus ayrıntılıca araştırılacak ve bu işi yapanlar, Türk hukuk sistemi içindeki almaları gereken en ağır cezayla cezalandırılacaklar. Cezalandırılmalarının sağlanması için gereken bütün takibat, türel süreçler yerine getirilecek.”

“GEREKEN YAPILACAK”

İşaret fişeği olarak değerlendirilen cismin içeriye nasıl sokulduğunu hakkında bilgilerinin olmadığını belirten Köşger, “İçeriye sokulan şey nedir, nasıl sokulmuştur, hepsine bakılacak, pahalandırılacak. Şayet bir güvenlik zaafiyeti varsa, bir ıstırap varsa o hususla ilgili de gereken yapılacaktır.” diye konuştu. Vali Köşger, saha içinde yaşanan olaylarla ilgili saha dışında rastgele bir olay meydana gelmediğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu