Haber

Türkiye ile İsviçre arasında arkeolojik kültürel varlıkların iadesi anlaşması

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İsviçre İçişleri Bakanı Alain Berset, iki ülke ortasındaki ‘Arkeolojik Kültür Varlıklarının Yasa Dışı İthali ve Transit Geçişinin Önlenmesi ile İadesine Yönelik Anlaşma’yı imzaladı.

Bakan Ersoy ile İsviçre İçişleri Bakanı Berset, Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde düzenlenen ‘Arkeolojik Kültür Varlıklarının Yasa Dışı İthali ve Transit Geçişinin Önlenmesi ile İadesine Yönelik Anlaşma’nın imza merasimine katıldı. Burada konuşan Bakan Ersoy, muahedenin değerine değinerek, “Kültür varlıklarının korunması ve geleceğe aktarılması, anayasamızda yer alan bir prensip ve sorumluluk olmakla birlikte bizim üzerinde titizlikle durduğumuz en değerli hususların başında gelmektedir. Kozmik bir öğe olması nedeniyle kültür alanında atılan hakikat adımlar sonucunda asla kaybeden olmaz. Bu muahedenin ne getirdiğini bilmek ve anlamak son derece kıymetli. Bu muahede, yürürlüğe girdikten sonra yasa dışı yollarla ülkemizden çıkarılan arkeolojik yapıtların İsviçre’ye girmesini yasa dışı hale getirmekte, İsviçre makamlarına bu eserlere el koyma yetkisi vermektedir ve bu yolla İsviçre makamlarınca tespit edilen kültür varlıklarının ülkemize iadesini mümkün kılacaktır” dedi.

Bu tür anlaşmaların en dikkat çekici noktasının eser iadesi olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, bu sözleşmeyi aynı zamanda önleyici tedbir olarak gördüğünü belirterek, “Bundan böyle Anadolu kökenli eserlerin İsviçre’ye giremeyecek olması, muhtemel bir kara pazarın gelişmesini engelleyecektir. Kültür varlığı kaçakçılığı, bir ülkenin kaybına karşılık öbür bir ülkenin çıkarı olarak düşünülemez. Dünyanın rastgele bir yerinde bir kaçakçılık olayı gerçekleştiğinde, bu kozmik bir bedelin kaybı manasına gelir. Bu gayretin giderek daha da güçleneceğine, çok taraflı ve ikili sistemlerin daha faal kullanılacağına inanıyorum” diye konuştu.İki bakan, konuşmaların akabinde Türkiye ile İsviçre ortasında arkeolojik kültür varlıkların korunması emeliyle hazırlanan muahedeyi imzalayarak müzeyi gezdi.

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu