Haber

‘100 Türk Filmi Gösterimi’nin açılışı Rusya’da yapıldı

Moskova’daki Türkiye Büyükelçiliği, Moskova Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Rus Sinemacılar Birliği işbirliğiyle Moskova’daki Sinema Evinde (Dom Kino) bulunuyor.Etkinliğe Büyükelçilik Müsteşarı Funda Çelen Erpek’in yanı sıra Moskova YEE Koordinatörü Mehmet Ülker, Rusya Film Yapımcıları Birliği Uluslararası Proje Koordinatörü Aleksandr Solomonov ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Müsteşar Erpek burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Moskova’nın yanı sıra Rusya’nın birçok şehrinde 100 Türk Filmi Gösterimi yapılacağını belirterek, “Üstelik Haziran ayında açık hava sinemasını tekrarlayacağız. Geçen yıl yoğun ilgi gören Rusya önümüzdeki dönemde Türkiye’deki dostlarımızın da desteğiyle Türk kültür ve sanatını tanıtma faaliyetlerimiz devam edecek.” söz konusu.

Moskova YEE Koordinatörü Ülker de Türk sinemasını Rus sinemaseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

https://twitter.com/Turk_Emb_Moscow/status/1661003915574525952

“Rusya’daki festivallerde ve sinemalarda Türk filmlerini izlemekten mutluluk duyuyoruz”

Rusya Görüntü Yönetmenleri Birliği Uluslararası Proje Koordinatörü Solomonov, Türkiye ile işbirliğinin uzun yıllardır devam ettiğini belirtti. Uzun bir dostluk ve komşuluk geçmişimiz var. Çevremizde olup bitenlere rağmen ilişkilerimiz istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bunun için minnettarız.”değerlendirmesini yaptı.

Rus sinemalarının Türkiye’de de gösterileceği bilgisini paylaşan Solomonov, “Umarım işbirliğimiz devam eder. Rusya’daki festivallerde ve sinemalarda Türk filmlerini izlemekten mutluluk duyuyoruz.” terimleri kullandı.

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı “Unutursam Seni Fısıldar” filminin gösterileceği etkinlik, yarın “Seni Seviyor Adamım” filminin gösterimiyle devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu