Yaşam

Bodrum’da “Kırmızı Cin” Adlı Doğa Olayı Tespit Edildi: Bu Kırmızı Cin Nedir?

Birkaç günlüğüne özellikle ülkemizin batı kıyılarında. şiddetli yağmurlar ve fırtınalar görülür. Muğla ilimize aittir. Bodrum Dün gece ilçemizde sağanak yağış olurken, çok sayıda yıldırım düşmesi de görüldü. Bu yıldırımlardan biri Fotoğrafçı Berkalp Turper‘nin kamerasına yakalandı ve ” Kırmızı Cin” isimli yıldırımdı.

İşte Kızıl Cin’in çarpıcı görüntüsü

Peki kırmızı cin nasıl ortaya çıkıyor?

Atmosfer biliniyor katmanlardan oluşur ve bu katmanlardan biri de mezosferdir. Mezosferdeki ağır pozitif yüklü bulutlardan alt katmanlardaki negatif yüklü fırtına bulutlarına veya yere doğru pozitif yüklü bir akım akar. Çoğunlukla yıldırım şeklinde görülen bu yapılar, 55-60 kilometre rakım Fırtına bulutlarında daha sık görülür. Ortaya çıkan elektrik akışı sırasında bu akım, atmosferdeki nötr nitrojen sayesinde kırmızı bir görünüm kazanır.

Kırmızı goblinler de üst atmosferde yaşıyor yıldırımdan aynı zamanda farklıdır. Bunlar yıldırım gibi sıcak elektrik akımları değil, soğuk plazma olayı olarak adlandırılan durumdan dolayı farklı bir yapıya sahiptirler. Yıldırımı akkor ampul gibi düşünürsek kırmızı goblinlerDaha çok floresan lambalara benzer özelliklere sahiptir.

Önümüzdeki günlerde ülkemizin çeşitli bölgelerinde yağışların devam etmesi bekleniyor. Bu süreçte farklı şekillerde ortaya çıkan diğer faktörler ilginç doğa olaylarıBiz de görebiliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu