Ekonomi

Fransa’da enflasyon bir yılın en düşük seviyesine indi

Insee’nin verdiği bilgilere göre Euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisinde yıllık enflasyon yüzde 5,9’dan yüzde 5,1’e geriledi. Aylık enflasyon yüzde 0,1 düştü.

AB ile uyumlu enflasyon Mayıs ayındaki yüzde 6,9’dan yüzde 6’ya geriledi. Bu, bir yılın en düşük seviyesiydi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 6,4 oldu.

Başta iktidar olmak üzere birçok branşta fiyat baskılarının azalması enflasyondaki gerilemede etkili oldu. Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 15,9’dan yüzde 14,1’e geriledi.

Insee’den yapılan açıklamada, enerji fiyatlarındaki soğumayla birlikte enflasyondaki yavaşlamanın hızlanacağı belirtildi.

Fransa’da enflasyon, hükümetin elektrik faturalarını kısma politikalarının etkisiyle 2022’de diğer AB ülkelerine kıyasla nispeten düşüktü.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, enflasyonun direnç gösterdiğini belirtti.

Bugün açıklanan veriler ECB ve Fransız hükümeti tarafından memnuniyetle karşılanabilir. Para piyasaları artık bu yıl Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında 50 baz puanlık artışı fiyatlamıyor. Son olarak ECB üyelerinden Madis Müller bir kez daha 25 baz puanlık faiz artışı olabileceğini söyledi.

Dün açıklanan bilgilere göre İspanya’da enflasyon 2 yılın en düşük seviyesine yakındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu