Haber

Sarıkamış şehitleri anısına 1914 fidan toprakla buluştu

– Sarıkamış şehitleri anısına 1914 fidan toprakla buluştu

BOLU – Bolu’nun Göynük ilçesinde bulunan Sarıkamış Şehitleri Hatıra Ormanı’na, Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik için 1914 fidan dikildi.

107 yıl önce Enver Paşa komutasında düzenlenen Sarıkamış Harekatı’na katılan binlerce Mehmetçik donarak şehit düşmüştü.

Göynük Orman İşletme Müdürlüğü de, Ekinciler köyü mevkiine Sarıkamış Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturdu. Hatıra ormanına Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit olan Mehmetçik ismine birinci kere 1914 fidan dikildi.

“Her şehre Sarıkamış şehitleri hatıra ormanı kazandırmak istiyoruz”

Şehitlerin anılarını canlandırmak maksadıyla fidan dikimi programı düzenlendiğini tabir eden Sarıkamış Platformu İdare Konseyi Lideri Ümit Kabay, “Sarıkamış Platformu olarak, aldığımız karar gereği her vilayette bir Sarıkamış şehitleri hatıra ormanı ve Sarıkamış şehitleri anıtı yapmayı planlıyoruz. Bolu Göynük’ten başladık, daha sonra Karadeniz Ereğli’de Sarıkamış deniz şehitleri anısına bir orman yapacağız. Sakarya’da ve tüm Türkiye’de planlı olarak yaymayı planlıyoruz. Hem bir anıt hem hatıra ormanı yapacağız. Sarıkamış şehitlerini gereği üzere tanıtmak ve anılmalarını sağlamak, onların aziz ruhlarına vazifemizi yerine getirmek istiyoruz” dedi.

“Akşemseddin diyarından armağan ediyoruz”

Sarıkamış Platformu’nun 81 ile Sarıkamış şehitleri hatıra ormanı kazandırmak amacıyla proje başlattığına değinen Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ise “Bunun birincisini Akşemsettin diyarından armağan ediyoruz. Sarıkamış Harekatı şehitlerimiz ismine 1914 fidan diktik. İnşallah bu fidanlıklar yeşererek Mehmetçiklerimiz ismi altında ebediyete kadar yaşayacaklardır. Bu manalı ve hassas davranışlarından ötürü Sarıkamış Platformu’na çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok kadirşinas bir hareket yaptılar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Fidan dikim etkinliğinin ardından katılımcılar Göynük’te bulunan Zafer Kulesi’ni ve Akşemsettin Türbesi’ni ziyaret etti.

Katılımcılar

Etkinliğe, Bolu Vilayet Jandarma Kumandanı Jandarma Kıdemli Albay Haluk Saygılı, Göynük Kaymakamı Ferhat Gür, Bolu 2. Komando Tugay Kumandan Vekili Merdin Kışkan, Göynük İlçe Jandarma Kumandanı Musa Karatay, Bolu Vilayet Kültür Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Göynük Orman İşletme Müdürü Yüksel Özcan, Sarıkamış Platformu İdare Konseyi Lideri Ümit Kabay ve üyeler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu