Haber

YAPAY ZEKA İLE ÇALIŞAN E-NABİZ’DE ‘FOTOĞRAF SORGULAMA’ ÖZELLİĞİ AÇILDI

DEPREM’de yaralanan yakınlarının hangi hastanede tedavi altına alındığını bulamayan vatandaşlar için e-Nabız’da ‘fotoğrafla ara’ ekranı açıldı.

Deprem sonrası yakınlarının hangi hastanede olduğunu öğrenemeyen vatandaşlar için e-Nabız’da devreye alınan Doğal Afet Bilgileri sekmesine fotoğraflı sorgulama özelliği eklendi. TÜBİTAK tarafından geliştirilen yazılım ile Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın koordineli çalışması sonucunda dijital sağlık platformu e-Nabız üzerinde devreye alınan bu özellik sayesinde vatandaşlar, birinci ve ikinci derece yakınlarının hangi sağlık kuruluşunda olduğunu fotoğraflarınızı yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Buna göre e-Nabız profiline httpsenabiz.gov.tr ​​veya e-Nabız taşınabilir uygulaması üzerinden ulaşılacak ve ana sayfadaki Doğal Afet Bilgileri alanına erişim sağlanacaktır. Ekrandaki “Doğal Afet Bilgilendirme Metni” onaylanacaktır. Bu alandaki bilgilerin kesin bilgi olmayıp sağlık kuruluşları tarafından paylaşıldığı uyarısının da yer aldığı yazıdan sonra depremle ilgili birinci ve ikinci derece yakınların (anne, baba, kardeş, çocuk, eş) listesi yer almaktadır. listelenir. Afet Bilgi Sorgula alanına her kişi için girildiğinde detaylı bilgi gelir ve sağlık durumu ile ilgili bilgi varsa; sağlık kurumu bilgileri ve detaylı bilgiler görüntülenecektir. Sağlık durumu hakkında bilgi yoksa; Bilgi uyarısının görüntülendiği platformda istenirse yakının en son bulunduğu şehir seçilerek doğal afetler nedeniyle ulaşılamayan yakının güncel bilgileri belirtilecek ve en fazla 3 adet fotoğraf ilgili bu alana yüklenebilir. e-Nabız profili üzerinden yüklenen fotoğraflar sağlık kuruluşundaki kimliği belirsiz hastaların fotoğrafları ile karşılaştırılacak ve yapay zeka algoritması ile yapılan karşılaştırma sayesinde eşleşen hastaya ait sağlık tesisi bilgisi depremzede ile paylaşılacak. kurbanın yakınları. e-Nabız’ın bu yeni özelliğini taşınabilir uygulama olarak açmakta zorlananlar, e-Nabız uygulamasının son güncellemesini de IOS veya Android taşınabilir uygulama mağazalarından indirmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu